niedziela, 26 stycznia 2014

Anatomia literackich zbrodni 3. Reguły powieści kryminalnej





„Pokażcie mi kogoś (bez względu na płeć), kto nie znosi kryminałów, a powiem wam, że to dureń, może nawet niepozbawiony jakiejś tam inteligencji, ale dureń ponad wszelką wątpliwość” Raymond Chandler

Słowa te Chandler zawarł w komentarzu do dziesięciu opracowanych przez siebie najważniejszych uwag na temat powieści kryminalnej, które śmiało można nazwać jej regułami. Być może przytoczony cytat nie wiąże się bezpośrednio z tematem niniejszego tekstu, ale jasno pokazuje stosunek Chandlera do kryminałów, których przecież był mistrzem i poświęcił życie.

wtorek, 7 stycznia 2014

Robert Bloch "Psychoza"

Nie jest łatwo rzetelnie zrecenzować książkę, którą czyta się po raz pierwszy znając na wylot jej dwie ekranizacje. Przyznam, że skupienie się w czasie lektury na udawaniu czytelnika, który nie zna zakończenia i nie wie, na czym cała zagadka się opiera nie było łatwe, niemniej jednak lektura przyniosła mi wiele radości. Mowa o „Psychozie” Roberta Blocha, która ponad pół wieku temu zachwyciła Alfreda Hitchcocka, a dzisiaj i mnie pozytywnie wpisała się w pamięć. W niniejszej recenzji postaram się nie nawiązywać zbyt często do wersji filmowych, bo nie jest to blog recenzji dzieł światowej kinematografii, trzeba jednak oddać Hitchcockowi, że czyniąc z „Psychozy” scenariusz filmowy, niemalże uśmiercił książkę. Tym razem jednak nie zawiodła nauka, że warto sięgać do źródeł.