piątek, 28 października 2016

Krwawy Weekend Halloween: 100 metod na morderstwo, czyli jak to robią filmowi seryjni mordercy (UWAGA - spojlery!)

Czym byłoby Halloween bez wspomnienia o zbrodni? Skoro to noc (w tym przypadku akurat weekend) strachów, to moim zdaniem nie może w nim zabraknąć morderców. Szczególnie tych seryjnych, rozbudzających nasze wyobraźnie, prześladujący nas w snach, stosujący najbardziej przerażające metody zabijania. 
Wiadomo, w kinie jak to w kinie - wszystko jest możliwe. Tak samo jak każda metoda morderstwa. Filmowcom nie brakuje pomysłów - prześcigają się oni w wymyślaniu nowych historii, nowych zbrodni i coraz to bardziej przerażających morderców. Wydaje się, że największą grozę sieją zabójcy seryjni. Żeby wpisać się w pamięć widzów i stać się postacią kultową nie wystarczy, że będą oni biegać z bronią i zabijać przypadkowych ludzi. Muszą mieć swoje historie, swoją traumę, swoój modus operandi. Jaki sposób filmowego zabijania Was rusza najbardziej?

Przygotowałam zestawienie - subiektywne - pięciu najbardziej interesujących seryjnych morderców w historii kina. Pięciu to jeszcze nie stu, ale przyjmując, że każdy ma na swoim koncie więcej niż jedną metodę zabijania, można spokojnie przyjąć, że do tej liczby się zbliżają - szczególnie jak weźnie się pod uwagę przykłady wymienione już powyżej. W zestawieniu zwracam uwagę nie tylko na narzędzie, ale i na motywy. Kolejność przypadkowa. 
Pomysłów było jeszcze wiele. Jak chociażby Freddy Krueger i jego noże, czy też Leatherface i jego piła mechaniczna. Do kompletu dorzucę duszenie i wieszanie ("Psychopata") oraz strzelanie do zakochanych par w samochodach ("Zodiak"). Nie zapominajmy o zabójstwie w obronie własnej, któe staje się wstępem do zabijania z innych motywów ("Monster"), o prowadzeniu przybytku, w którym każdy może kogoś samemu zabić wybraną przez siebie ofiarę, oczywiście sowicie za to płacąc ("Hostel"). Interesującym przypadkiem jest też szalona rodzina morderców-kanibali ("Dom 1000 trupów"). 

A Wy? Może macie własne typy, swoich "ulubionych" filmowych seryjnych morderców? W jaki sposób zabijają? Podsyłajcie swoje pomysły i bawcie się dobrze - cukierek albo mord... ekhm, psikus!

Sylwia Tomasik


Źródła fotografii:
1. http://villains.wikia.com/wiki/Hannibal_Lecter
2. http://comicvine.gamespot.com/forums/battles-7/harry-harry-and-the-hendersons-vs-jason-voorhees-1829967/
3. https://pl.pinterest.com/9chey1/dexter/
4. http://horrornews.net/83447/film-review-red-dragon-2002/
5. http://www.thehorrorhoneys.com/2014/09/honey-buzz-we-could-have-had-very.html

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz